späť na projekty

Projekty v kategórii Verejné priestory

Hlasuj za najlepší projekt v kategórii Verejné priestory. Môžeš odovzdať iba jeden hlas, preto rozhoduj dôkladne. Rovnako môžeš odovzdať hlas projektu v kategórii IT riešenia.

 

Zoborský kláštor

Zoborský kláštor – Nitra-Zobor   pozrieť na mape

Požadovaná výška príspevku: 5000.00 €

339 hlasov

Budujeme areál pre poznanie i oddych, žiadame o podporu pre nákup lavičiek, smetných nádob a drveného kameňa pre úpravu priestorov, kde vznikne časť pre odpočinok a Zážitková expozícia.

Od roku 2013 zachraňujeme ruiny Zoborského kláštora, tu bol už v 9. storočí benediktínsky kláštor, prvý kláštor na našom území. Nadzemné časti ruín sú staticky zaistené a zakonzervované. Od roku 2013 sa venujeme konzervovaniu ruín najstaršieho benediktínskeho kláštora na našom území i v juhovýchodnej Európe. Benediktínsky kláštor sv. Hypolita bol významným duchovným, spoločenským a kultúrnym centrom. O ruiny kláštora sa nik nestaral, zbytky objektov i okolie boli neudržiavané - zarastené vegetáciou. V rokoch 2014 - 2017 sa podarilo zakonzervovať nadzemné zbytky oporných múrov terás, kláštorný kostol, príbytok mnícha. Prichádza posledná etapa, upraviť okolie zakonzervovaných stavieb. Podľa projektu vybudovať lesopark - miesto pre poznanie histórie i odpočinok a obohatiť mesto o novú turistickú lokalitu.


galéria k projektu